Moje barefootové sandály Z-Trail EV men od Xero Shoes za sebou mají první sezónu, a tak nastal čas podělit se o své zkušenosti. Tyto sandály jsem si pořídil, protože jsem chtěl, aby splňovaly 2 podmínky. Jednak aby byly vhodné do terénu, a zároveň aby byly pokud možno bare foot.
Pro a proti
Pro
- Pohodlí
- Vhodné i pro barefootové začátečníky
- Vzorek dobře drží v terénu
- Snadno se nazouvají a přizpůsobují
- Nulový drop (rozdíl výšky mezi patou a špičkou)
Proti
- Povrch po čase trochu lepí
- Část podrážky se časem opotřebuje
Parametry
- Tloušťka podrážky: 11 mm (včetně vzorku)
- Materiál: Syntetický textil
- Mezipodešev: TrailFoam™
- Podešev: FeelLite™
- Hmotnost: 2x 165 gramů (velikost 45)
- Výrobce: Xero Shoes (vyrobeno v Číně)
- Dle výrobce vydrží 5000 mil (ale o tom pochybuju, viz níže)
Konstrukce a materiál
Začneme zespoda. Celkově je podrážka tlustá 11 milimetrů, a to jak vepředu, tak i vzadu. Podešev tvoří dva materiály a střídají se (výrobce podešev nazává FeelLite). Na patě, kloubech prstů a špičce najdete tvrdší materiál. Jeho vzorek je narozdíl od toho měkkého větší a dál od sebe. Měkké části vyplňují dvě oblasti mezi tvrdými částmi a jejich vzorek je o něco menší a více natěsno u sebe. Samotný vzorek je tvořen prvky ve tvaru „V“, jenž směřují v přední části dopředu a v zadní dozadu.
Mezipodešev, na níž stojíte, je z ještě měkčího materiálu, který je opravdu příjemný, a opět zde najdete vzorek. Jen je hodně jemný a vidět je až při zevrubnějším pohledu. Za patou najdete doraz, který brání, aby se pata dostala za hranu sandálu. Dokážu si představit, že barefooty Z-Trail budou pohodlné i pro bosonohé začátečníky.
Sandály jsou v přední části celkem široké, ale nevadilo by mi, kdyby byly ještě o něco širší.
Co se týče pásků, jsou vyrobené z umělé tkaniny, která je příjemná na dotek. Neřežou nijak do kůže, a po zmoknutí celkem rychle uschnou. K sandálu drží ve dvou bodech vepředu a ve dvou vzadu.
Pohodlí a výkon v terénu
Jak jsem psal výše, materiál je celkem měkký a dobře se na něm stojí. Protože jsou sandály vhodné především do terénu, podrážka je s tloušťkou přes jeden centimetr na barefooty relativně tlustá. A právě díky tomu se v nich dobře chodí, a to ocení zejména začátečníci. Také to pomáhá při šlápnutí na ostřejší věci, jako jsou kameny či kořeny.
Pásky se dají snadno a rychle přizpůsobit velikosti nohy. Jednoduše stačí patu přisunout k dorazu a suchým zipem nastavit jednorázově zadní pásek. Přední pásek pak slouží k obouvání a po zasunutí chodidla do otvoru, jenž tvoří oba pásky, jej stačí přitáhnout na požadovanou těsnost. Aby nijak nepřekážel je zde gumové očko, kterým můžete konec přichytit.
Grip se dostatečně přichytává k terénu a neměl jsem žádné problémy v kamenitém ani mokrém prostředí. Drží dobře, i když ne tolik, jako u obuvi s větším vzorkem. Je to ale rozumný kompromis, aby se sandály hodily do terénu a zároveň zůstaly barefooty.
Stejně tak to platí i horní část, na které chodidlo drží za každé situace, a noha v sandálu neklouže ani v mokru.
Malou výtku k pohodlí bych měl ohledně výstupku na vnější straně, sloužícímu jako úchyt pásku. Vyčnívá přímo z tvrdší části podešve a občas tlačí na malíček. Není to ale závažný problém a celkově jsou sandály dost pohodlné.
Problémy
Sandály Z-Trail mají i svá negativa. Jako první bych zmínil jejich povrch, který jsem předtím vychválil. Je sice velmi pohodlný, ale na druhou stranu se k materiálu všechno přilepí. Ne, že by byl na dotek lepkavý. Když ale jdete jehličím nebo po štěrku, časem se vám všechny drobné částečky k mezipodešvi přilepí. A drží to, jako když to přilepíte lepidlem. Musíte se tak pokusit toto smetí seškrábat, což může lehce odebrat i materiál ze sandálu. Je to drobnost, ale občas je to otravné.
Jako druhý neduh musím zmínit měkčí materiál podešve. Oproti tvrdým částem se ty měkké relativně rychle opotřebují. Dá se to nicméně zařadit mezi běžné problémy, které nastanou u každé obuvi. Jen je tady více vidět rozdíl mezi tvrdou a měkkou částí podrážky.
Poslední problém je celkem velký a způsobila ho nejspíš vada materiálu, protože jsem to nikde v cizích recenzích nezaznamenal. Při nenáročné chůzi po rovince se mi šlo najednou nějak divně. Podívám se na sandály a vidím, že se utrhlo výše zmíněné poutko u malíčku. Posílám sandály do Hudy na reklamaci a uvidím, jak se k tomu postaví. Sandály jsou v záruce ještě skoro rok. Aktualizace: reklamaci uznali
Verdikt
Jako barefoot sandály do terénu bych si Z-Trail pořídil klidně znova. Mezi pozitiva bych vyzdvihl jejich pohodlí a to, že se mi v nich v terénu opravdu chodí dobře. Nicméně se mi nelíbí, že materiál trochu lepí (drobnost) a že se měkčí části podrážky dřív opotřebují. Taky mě mrzí trend, který se stal u barefoot obuvi standardem, a to je nesmyslně vysoká cena napříč všemi výrobci.
Alternativy
Jako alternativu bych vybral některý model Luna Sandals, po kterých pokukuju a možná si je i pořídím. Disponují také terénní podrážkou a slyšel jsem na ně pozitivní ohlasy. Pokud ale preferujete do terénu pohorky, uvažuju i o Vivobarefoots. Tady je můj seznam:
- Xero Shoes Z-Trek
- Luna Sandals Oso Flaco winged
- Luna Sandals Venado 2.0
- Ahinsa Shoes Adventure xWide
- Vivobarefoots Magna FG
- Vivobarefoots Tracker Decon FG2
- Vivobarefoots Tracker II FG
A pokud máte své tipy, nezapomeňte napsat do komentáře. Určitě to někomu pomůže.
Výrobce Xero Shoes
Steven se po třiceti letech přestávky rozhodl začít běhat bosý. Našel inspiraci v knize Born To Run a tímto krokem odstranil svá zranění. Vytvořil si vlastní barefoot sandály a dnes nabízí Xero Shoes po celém světě více než 56 různých druhů obuvi.
Lena, i přes svou původní nedůvěru, se také nechala inspirovat a pochopila výhody běhání na boso. Její vlastní barefoot sandály se staly módním hitem. Oba sdílejí radost z pozitivních zpětných vazeb od lidí, kteří zažívají podobné transformace.