Protože jsem nejvýchodnější část Česka ještě nenavštívil, rozhodl jsem se naplánovat si zde výlet. Cestou se kromě nejvýchodnějšího bodu Česka podíváme i na česko-polsko-slovenské trojmezí nebo na nejvyšší bod Jablunkovského mezihoří – Girovou.
Základní info
- Délka: 16,8 km
- Stoupání: 600 m
- Výchozí bod: Hrčava
- Okruh
Popis trasy
Vyrážíme z Hrčavy po žluté značce, která hned v úvodu vede z kopce pod dědinu a blíží se ke slovenské hranici. Když se k ní dostaneme, procházíme kolem Slovenského potoka (s velkým „S“) a stoupáme skrze menší osady. Následně se po pravé straně objeví celý areál trojmezí.
Trojmezí Česka, Slovenska a Polska
Samotné česko-slovensko-polské trojmezí tvoří tři obelisky a cedule se znakem každého státu. Ten slovenský je za potokem, český a polský na břehu, po kterém jdeme. V místě je i několik bufetů, posezení, atrakcí pro děti a hooodně lidí. Tato část výletu se mi líbila nejméně, protože se zde srocovaly početné davy, asi kvůli pěknému podzimnímu počasí.
Od trojmezí stoupáme do polské dědiny Jaworzynka, která je zvláštní tím, že je umístěná prakticky celá na hřebenu. Díky tomu je z ní krásně vidět na okolní Beskydy. Žlutá značka v jednom místě odbočuje mezi domky doleva a přibližujeme se k lesu a k české hranici. Dole je nutné sejít ze značky, překročit potok a napojit se na pěšinku vedoucí po hranici podél hraničních kamenů.
Bukovec – východ Česka
Ta nás brzy vyvede na louku, jejíž dolní část tvoří rašeliniště a přírodní rezervace Bukovec. Zde se napojíme na zelenou značku. Nejprve ale dojdeme na konec louky do lesa, kde se nachází nejvýchodnější bod České republiky. Tento fakt připomíná kámen s plaketou (na náhledovém obrázku), na které jsou souřadnice. Kromě toho je zde i posezení s rozcestníkem a pěkný potůček.
Vracíme se po louce nahoru a podél značky stojí několik cedulí naučné stezky, která informuje o přírodě zdejší rezervaci i o nejvýchodnějším bodě. Když dojdeme na silnici, pokračujeme vlevo a postupně stoupáme podél pastvin, kolem nichž se objevují výhledy.
Girová a poslední vlk
Na rozcestí na Dílku odbočujeme vpravo, načež se z hřebenu otevírají další výhledy. Když se přiblížíme k osadě Komorovský Gruň, napojíme se na červenou značku, po které nás čeká závěrečné stoupání. Těsně pod vrcholem pak značku opouštíme a pokračujeme rovně po neznačené cestě.
Girová (840 m.) je nejvyšším bodem dnešního výletu a zároveň nejvyšším vrcholem české strany Jablunkovského mezihoří. Nahoře se dá posedět pod stříškou nebo rozhlédnout na jižní stranu. Tímto směrem také scházíme, protože kousek pod vrcholem stojí turistická chata Gírová.
Od chaty scházíme po zelené značce lesem, kde se o něco níže napojujeme na neznačenou lesní cestu. Tou se dostaneme až k pomníku posledního vlka v Beskydech, který byl zastřelen v roce 1914. Dnes už se tyto šelmy naštěstí do naší přírody zase vracejí. Pod památníkem se napojíme na asfaltovou silnici, po níž se posledním kilometrem vrátíme zpět do Hrčavy.
P.S. Nevím, jestli se píše správně Girová, nebo Gírová, tak to střídám 🙂
Zajímavosti
- Trojmezí Hrčava – Jaworzynka – Čierne
- Nejvýchodnější bod ČR
- Přírodní rezervace Bukovec
- Památník posledního vlka v Beskydech
- Výhledy na Slezské i Moravskoslezské Beskydy
- Hrčavské muzeum a kostel sv. Cyrila a Metoděje
Občerstvení
- Trojmezí
- Chata Gírová
- Hrčava
Rozpis trasy
- Hrčava – 0 km
- Trojmezí CZ/SK/PL 2,2 km
- Jaworzynka, Trzycatek – 3,2 km
- Hranice ČR/PL – 5 km
- Nejvýchodnější bod ČR – 6,4 km
- Za Kempou – 7,7 km
- Na Dílku – 9,4 km
- Komorovský Gruň, osada – 10,2 km
- Girová, vrchol – 12,5 km
- Gírová, turistická chata – 12,8 km
- Pomník posledního vlka v Beskydech – 15,2 km
- Hrčava – 16,8 km
Doprava
- Auto – parkoviště u vjezdu do Hrčavy
- Autobus – zastávka Hrčava, konečná, směr Mosty u Jablunkova, Jablunkov, Třinec
Tipy
- Doporučuju mít v mobilu mapy.cz, ať se neztratíte v posledním úseku z Girové k pomníku posledního vlka.