Vodní filtr Sawyer Mini – recenze a osobní zkušenosti

V této recenzi vám popíšu své osobní zkušenosti s vodním filtrem Sawyer Mini filter. V kostce tento filtr nabízí výborný poměr, co se týče funkčnosti a velikosti. Pro osobní užití na treku téměř kdekoliv v přírodě je ideálním pomocníkem. Pořídil jsem jej na 4camping.cz.

Obsah

  1. Obsah balení a parametry
  2. Varianty a vzhled
  3. Jak funguje a co přefiltruje?
  4. Hodnocení
  5. Praktické informace

Obsah balení a parametry

Balení

Krabička obsahuje následující věci:

  • Vodní filtr
  • Srolovatelná lahev o objemu 0,5 litru se zátkou
  • Stříkačka na čištění
  • Brčko na pití
  • Kartičku s užitečnými tipy
Vodní filtr Sawyer Mini - obsah balení
Obsah balení
Vodní filtr Sawyer Mini - příslušenství
Filtr a příslušenství

Parametry

Výrobce Sawyer patří mezi velké hráče na poli vodních filtrů a další ochrany. Jejich filtr se pyšní těmito parametry:

  • Membrána PointONETM (velikost pórů 0,1 mikronů)
  • Přefiltruje asi 378 000 litrů vody (100 000 galonů)
  • Zachytí 99,99999% bakterií
  • Průtok 1,2 litrů za minutu
  • Hmotnost 65 gramů
  • Vyrobeno v USA
  • Překračuje standardy EPA a NSP

Varianty a vzhled

Filtr Sawyer Mini lze koupit v několika barevných variantách: černá, zelená, modrá, oranžová, růžová a camo (maskáčová).

Celková délka filtru je necelých 14 cm. Jeho tělo je 10 cm dlouhé a průměr v nejširším místě asi 3,5 cm. Lehce se tak vleze do dlaně.

Z obou stran těla trčí výstupky s otvory: vstupní se závitem na lahev a výstupní otvor s víčkem. Obě trčící části jsou na konci zúžené kvůli nasezení čisticí stříkačky a brčka. Směr průtoku při čištění ukazuje obrázek šipky s nápisem „Flow“.

Vodní filtr Sawyer mini - velikost
Velikost filtru

Jak funguje a co přefiltruje?

Membrána filtru má póry o velikosti 0,1 mikronu (0,0001 mm), což údajně stačí na přefiltrování 99,99999% bakterií a parazitických prvoků. Mimo jiné např. salmonela, cholera, tyfus, leptospiróza, E. coli a další.

Díky malým pórům je filtrování vody vcelku pomalé. Výrobce udává 1,2 litrů za minutu, v praxi je to ale méně. Na osobní užití pro jednotlivce to ale bohatě stačí. Pro celé skupiny není užívání úplně praktické. Jak filtrace přes mikrovlákna probíhá je patrné z následujícího obrázku:

Bakterie se nedostanou skrz póry dutého vlákna (zdroj sawyer.com)

Filtr ale nepřefiltruje těžké kovy a viry. Proto je lepší používat vodu, kde nehrozí její bezprostřední kontaminace chemikáliemi. Nebezpečné viry (např. malárie) se objevují spíše v tropech a je namístě použít jiný způsob čištění.

Filtr je také náchylný na mrazy. Pokud zůstane ve filtru voda, může při jejím zamrznutí dojít k jejímu trvalému poškození a výrobce doporučuje filtr dále nepoužívat. V takových podmínkách je lepší z filtru vodu vysát a nosit jej blízko těla, aby nedošlo k jeho znehodnocení.

Z výše uvedených důvodů se filtr hodí především pro podmínky kolem našeho podnebného pásu. Zkrátka tam, kde nejdou ani velké mrazy ani velké horko.

Kapacita filtru je 378 000 litrů (100 000 galonů), což by vám mělo při průměrné spotřebě 3 litry na den stačit na 345 let. Takže jestli máte dost času na pomalé filtrování, můžete se o vodu podělit 🙂

Hodnocení

Vodní filtr Sawyer Mini najde široké využití nejen v našich končinách. Pozor dejte hlavně na extrémní podmínky. V mraze se může znehodnotit, v tropech nepřefiltruje nebezpečné viry. Rychlost čištění vody není nikterak závratná, ale pro jednotlivce dostačující.

A to hlavní – je kompaktní a lehký, takže jej můžete nosit kdykoliv při sobě. Jeho pužívání i čištění zvládne každý. Stačí nasadit na rolovací lahev nebo jakoukoliv petku, a za chvíli máte čistou vodu.

Pro

  • Kompaktní velikost a hmotnost
  • Přefiltruje bakterie a zákal do 0,0001 mm
  • Snadné používání i čištění
  • Lze připojit na závit standardní PET lahve
  • Vysoká kapacita (378 000 litrů)

Proti

  • Nepřefiltruje viry a chemikálie (těžké kovy a jednoduché sloučeniny)
  • Mráz může filtr trvale znehodnotit

Podobné filtry od výrobce: Sawyer Micro Squeeze nebo Sawyer Squeeze.

K filtru lze jako příslušenství dokoupit další skládací lahve o kapacitách 2 litry, 1 litr a 0,5 litru.

Více od výrobce Sawyer.

Oficiální prezentace filtru od výrobce

Praktické informace k čištění vody

Návod na použití

  • Naberte vodu do lahve
  • Našroubujte filtr na závit lahve
  • Stlačením lahve vyteče pitná voda (můžete pít přímo nebo napustit do nádoby)

nebo

  • Nasaďte na filtr brčko a pijte přímo skrz něj

Údržba a čištění filtru

Při častém používání doporučuje výrobce čistit filtr alespoň jednou denně takzvaným zpětným průplachem. Také při zanesení filtru, které poznáte tak, že se sníží průtok, je vhodné provést zpětný průplach.

  1. Přefiltrovanou vodu naberte stříkačkou
  2. Stříkačku připojte k výstupnímu otvoru a zmáčkněte
  3. Opakujte dokud z filtru nepoteče čistá voda nebo se nezvýší její průtok

Jednou ročně je vhodné provést dezinfekci slabým roztokem Sava s teplou vodou.

Při filtrování nebo šroubování závitu nepoužívejte hrubou sílu. Mohlo by dojít k poškození. Stejně tak rolovací lahev nedeformujte mačkáním, ale rolujte jako tubu od pasty.

Jak si správně udělat pitnou vodu do zásoby?

Někteří se diví, že po přefiltrování vody mají střevní potíže. Může to být špatným zacházením s vodou.

Filtr sice zachytí 99,999% bakterií, ale při jejich obrovském množství jich v přečištěné vodě i tak několik zůstane. Jak je známo, bakterie se rychle množí a z těch několika bakterií může být za pár hodin opět velké množství.

Proto je lepší pít přečištěnou vodu hned a nedělat si její zásoby. Noste s sebou v rezervě raději kontaminovanou vodu, kterou si těsně před konzumací přefiltrujete.

Rozdíl Sawyer Mini vs. Squeeze vs. Micro Squeeze

Sawyer Micro Squeeze má závit i na výstupním otvoru a větší průtok (1,5 litrů). Lze jím filtrovat do našroubované lahve pomocí gravitace (například ji přes noc zavěsíte). Stejně tak Sawyer Squeeze, který je o něco větší a má i větší průtok (2 litry). Všechny filtry mají podobnou kapacitu (životnost).

Filtrace moči a mořské vody

Ano padají i takové dotazy. V nouzových situacích se sterilní moč dá použít k dezinfekci nebo k pití. Filtr není primárně určený pro filtraci moči ani odsolení mořské vody. Minerály a další chemické látky obsažené v moči nebo mořské vodě nepřefiltruje. Bakterie v ní obsažené přesto zvládne zachytit. Proto by voda obsahující moč neměla být z hlediska bakterií závadná.

Pokud máte jakýkoliv další dotaz, napište dolů do komentářů.

Poznámka
Článek obsahuje affiliate odkazy, které mi pomáhají sponzorovat tento web. Ve zkratce to funguje následovně. Tím, že se prokliknete odkazem na cílový eshop a nakoupíte, se mi připíše drobná provize. Nebojte se ale, že nejsem nezávislý. Zboží, které používám mám koupené za své a vyzkoušené. Takže za tím, co píšu, si i stojím 🙂

Napsat komentář