Běžecké boty Inov-8 Roclite 290 – moje zkušenosti a recenze

Běžecké boty Roclite 290 od značky Inov-8 už se mnou nachodily tisíce kilometrů. A protože už dosluhují rozhodl jsem se shrnout mé zkušenosti do této recenze. Boty jsem používal na běh i delší pěší výlety a jsem s nimi velmi spokojený. Níže vám popíšu proč. Také uvedu, čím bych jej nahradil, protože je tento model už jen málo dostupný a nahrazují jej jiné.

Pro a proti

Pro

  • Nula puchýřů = extrémně pohodlné
  • Nízká hmotnost
  • Vhodné do terénu i na asfalt
  • Velmi prodyšné
  • Nízký drop
  • Univerzální grip drží v každém terénu
  • Vzorek dlouho vydrží

Proti

  • Chybí varianta pro širší chodidla
  • Nejsou voděodolné
  • Nejsou v přírodních barvách

Parametry

  • Materiál svršku: strukturovaná síťovina
  • Podšívka: jemná síťovina
  • Mezipodešev: Powerflow s polymerovým meta-platem
  • Podrážka: Meta-Flex, grafenem vylepšená pryž, G-grip
  • Drop: 4 mm (špička 7 mm, pata 11 mm)
  • Špunty: 6 mm
  • Velikost: nízké
  • Šířka: střední
  • Tlumení: nízké
  • Hmotnost: 2x 290 gramů

Konstrukce a materiál

Model Roclite 290 je dostupný v různých barevných variantách, přičemž se v každé sezóně se obměňovaly. V době, kdy jsem je kupoval byly dostupné v červené barvě, takže jsem je i koupil. Konstrukčně patří obuv mezi nízké běžecké boty s nízkým došlapem, vhodné pro delší trailové závody.

Svrchní materiál tvoří síťovina – ve přední části prodyšnější s volnější mřížkou, po obvodu a na jazyku strukturovanější. Špička je chráněná menší gumovou obsázkou a zároveň i podrážkou, která vystupuje v nejpřednější části špičky.

Boky jsou po obvodu lemovýny termoplastickou obsázkou a z obou stran výztuhami, které chrání uchycení tkaniček. To je řešeno systémem Adaptic, jenž drží tkaničky a zároveň pevně obepíná chodidlo ze stran až ke spodní části boty. Současně vnější i vnitřní stranu kotníku doplňuje estetická křivka z černé gumy s logem výrobce a vnořuje se do střední části podrážky. Na fungování ale pravděpodobně nemá žádný vliv.

Běžecké boty Inov-8 Roclite 290 - přední strana
Boty zepředu
Běžecké boty Inov-8 Roclite 290 - zadní strana
Boty zezadu

Pata je podobně jako špička vyztuženější a doplněna logem Inov-8, jež v noci při nasvícení odráží světlo. Tkaničky jsou utkané do jemného vzorku a v žádném místě jsem nezaznamenal, že by se byť trochu rozpadaly.

Mezipodešev z měkké pryže má nízký drop 4 milimetry a působí měkce. Samotnou podrážku pak tvoří o něco tvrdší materiál Meta-Flex se špunty, rozdělený na 3 barevné části. Nevšiml jsem si však, jestli je v nich nějaký rozdíl v materiálu. Celkově bych řekl, že pod sebou terén dobře cítíte a není tak stoprocentně tlumený.

Určitě bych zmínil i jejich hmotnost, kde každý kus váží 290 gramů. Boty jsou lehké a na nohách je díky tomu moc necítíte.

Běžecké boty Inov-8 Roclite 290 - tkaničky
Detail tkaniček
Běžecké boty Inov-8 Roclite 290
Boty zezadu

Pohodlí a výkon v terénu

Po předchozí zkušenosti s čistě trailovými botami jsem chtěl obuv, jejíž podrážka bude dobře držet v terénu, ale zároveň dlouho vydrží. Výrobce Inov-8 u tohoto modelu uváděl poměr 60/40 – trail/asfalt a byl to jeden z hlavních důvodů, proč jsem jej zvolil. Roclite 290 má tedy podrážku vhodnou do terénu, tím jak je konstruována a jaké má špunty. Současně je materiál podrážky dostatečně měkký, aby dobře držel v terénu, ale také tvrdý, aby asfalt hned vzorek neohobloval.

Pokud jde o komfort, jedná se pravděpodobně o nejpohodlnější boty, které jsem nosil. Ani po desítkách kilometrů či několikadenních delších výšlapech s batohem na zádech jsem nezaznamenal jediný puchýř. Roclite 290 mi perfektně sedly.

Co se týče terénu, tak jak jsem již zmínil, boty výborně drží jak na lesních stezkách, kamenech a kořenech, tak i na asfaltové silnici. Při běhu mě grip vždy podržel a nikdy neklouzal. Při každém došlapu jsem cítil, jak se špunty do terénu „zakousnou“ a pak plně odrazí celým pohybem. Když už byl terén, kdy jsem mohl uklouznout, tak spíš než to vyrve vzorek kus terénu a běžím dál. Boty zkrátka vybízejí k běhu různými terény během celého roku a můžete je stále kombinovat. S výkonem v terénu jsem tedy také spokojený.

Běžecké boty Inov-8 Roclite 290 grip, vzorek podrážky
Ošoupané špunty zespodu (vydržely překvapivě dlouho)
Běžecké boty Inov-8 Roclite 290 detail
Detail přední strany boty

Údržba, voděodolnost a prodyšnost

Boty jsme neměl potřebu příliš čistit. Snad jen kromě bahna, kde stačilo boty opláchnout, aby se dostalo ze síťoviny. Vzorek na podrážce překvapivě nezanechával příliš bahna mezi špunty, a když ano, tak šlo dobře odstranit.

Boty nejsou voděodolné a žádný Gore-Tex či jinou membránu zde nenajdete, což bude pro někoho určitě nevýhodou. Mě to však vyhovovalo, protože je obuv velmi prodyšná. I když jsem šel či běžel v rose nebo dešti, vždy relativně rychle uschly, takže jsem to nebral jako problém. Boty jsou opravdu dobře prodyšné a spolu s nízkou hmotností to dodává při běhu i chůzi určitou lehkost.

Běžecké boty Inov-8 Roclite 290 v akci
Boty jsou lehké a snadno schnou
Běžecké boty Inov-8 Roclite 290 - běh v bahně
Bahno s bot snadno sundáte

Problémy

Ani tyto boty nejsou dokonalé. Proto musím zmínit i věci, které se mi na nich úplně nelíbily.

Zaprvé je to šířka konstrukce – tak je střední (M) a je tedy vhodná pro středně široká chodidla. Moje široká chodidla udělala čase do vnější malíčkové části síťoviny díry. To se stalo ale až po delší době, a během jejich „klasické délky životnosti“ s tím problém nebyl. Obecně bych ale volil širší konstrukci, pakliže máte širší chodidla.

I když nejsou na fotkách některé části v nejlepší kondici, boty vydržely velmi dlouho, a i teď je někdy používám. Konkrétně se to týká díry v síťovině v malíčkové části, ošoupaný vnitřek nad patou nebo podrážky.

Dalším potenciálním problémem by mohla být zmíněná voděodolnost, která je ale vždy na úkor prodyšnosti, a osobně v tom žádná negativa nevidím.

Verdikt

Celkově hodnotím boty Inov8 Roclite 290 velmi pozitivně. Mají sice menší problémy, které ale zastíní jejich přednosti. Pro mě to byla především jejich extrémní pohodlnost a nula puchýřů během několika tisíců kilometrů. Také bych vyzdvihl to, že jsou univerzálně vhodné kombinovaný na trailový i asfaltový povrch, kde vždy dobře drží. A třetí důležitý bod je jejich lehkost a prodyšnost, kdy rychle schnou a na nohách je prakticky necítíte.

Altenativy

Pokud bych neměl možnost zvolit stejný model, určitě bych se znova poohlédl do rodiny Roclite od Inov-8 a zvolil zde podobnou obuv. Případně modelové řady TrailFly Speed nebo MudTalon Speed od stejného výrobce. Všechny aktuální modely najdete na oficiálním webu.

Jako trailové boty se mi také líbí Altra Lone Peak 8, které mají nulový drop (a pro mě zároveň dostupné i v široké variantě).

Pokud máte své tipy vy, nezapomeňte je napsat níže do komentáře.

Výrobce Inov-8

Wayne Edy, zakladatel Inov-8, začal kariéru v obuvnickém průmyslu a postupně se vypracoval až k založení vlastní značky. Po úspěšné kariéře v Zimbabwe a ve společnosti Berghaus se rozhodl investovat do výroby vlastního modelu bot, Mudroc 290, a to bez jediné objednávky. Tento risk se vyplatil, když v těchto botách roku 2003 Melissa Moon vyhrála WMRA World Trophy, což vedlo k obrovskému zájmu o značku. Inov-8 se rychle rozrostl, získal prestižní ocenění a stal se partnerem WMRA. V roce 2009 uvedl na trh model X-Talon 212, který se stal nezbytností pro výkonnostní běžce. Dnes je Inov-8 známý pro svou lehkou, flexibilní a funkční obuv, která nabízí alternativu k tradičním tlumivým botám, a získává řadu ocenění za inovace a spokojenost zákazníků.

Napsat komentář