O Vršatci se říká, že je to koruna Bílých Karpat, a něco na tom opravdu je. Skalní útesy se zříceninou hradu a výhledy spolu s krásnou přírodou nabízejí super výlet, který je z Česka vzdálený, co by kamenem dohodil.
Základní info
- Délka: 7,5 km
- Stoupání/klesání: +450 m
- Výchozí bod: Vršatské Podhradie, parkoviště u rozcestníku chata Vršatec
Popis trasy
Výlet začínáme na parkovišti za soutěskou nad Vršatským Podhradím, poblíž odbočky k Vršateckému hradu. Ten si ale necháme až na závěr. Celá trasa vede po naučné stezce Okolo Vršatce – koruny Bílých Karpat, není náročná a zvládnete ji i s dětmi. Její tabule informují o Vršatských Bradlech, přírodě či historii hradu.

Na trasu nejprve vyrážíme po žluté značce. Po několika minutách stoupání odbočujeme doleva a čeká nás krátká zacházka na vrchol Chmeľová (925 m.), odkud se nabízejí první výhledy směrem k hradu Vršatec i na okolní Bílé Karpaty.


Scházíme zpět na původní trasu a pokračujeme dolů lesem ze západní strany Vršatských Bradel, která se nacházejí ve stejnojmenné přírodní rezervaci po pravé straně. V lese míjíme studánku, staré stromy i kusy skal, které se zde skutálely.

Hned na louce za lesem najdete posezení s výhledem na Červený Kameň, další bradlo se stejnojmennou dědinou pod ním. Mimochodem vyrábí se tu i různé mléčné výrobky.

Pokračujeme po louce mimo značku a za pramenem se napojujeme na afaltovou sinici, po které vede i modrá značka. Silnice stoupá k rozcestníku Sedlo Chutuč, odkud jsou pěkné výhledy na Vršatská bradla a jejich skalní útesy.
Postupně se dostáváme do dědiny Vršatské Podhradie a nad ním nás čeká hlavní cíl výletu.
Vršatecký hrad
Ze silnice odbočujeme ostře vlevo a kolem několika skal se po chvíli dostáváme do dolní části zříceniny Vršatského hradu. Informační tabule ukazuje, jak hrad původně vypadal a na vlastní oči se můžete přesvědčit, co z něj zbylo. Celkem zachovalé jsou pozůstatky obranných věží či hospodářské budovy. Na hradě probíhají i rekonstrukce a v chatce, která slouží jako zázemí, vám starší ujo prodá i magnetku.


Hrad Vršatec býval ale členitý především do výšky. Proto se po kamenných schodech a skrze jeskynní chodbu dá dostat i do horních částí zříceniny. Z bývalého obranného paláce či citadely se vám tak naskytnou nádherné výhledy. Mimo jiné uvidíte na protější Chmeľovou a skalní útes Vršatec-Javorník, Strážovské vrchy za údolím Váhu s Vršatským Podhradím v popředí, nebo na dolní část zříceniny s pozadím Bílých Karpat.



Zajímavosti
- Útesy Vršatská bradla
- Zřícenina Vršatského hradu
- Výhledy na Bílé Karpaty, Strážovské vrchy a další slovenská pohoří
- Naučný chodník Okolo Vršatca – koruny Bielych Karpát
Občerstvení
- Mléčné výrobky koupíte například v Červeném Kameni nebo v Dohňanech nad Púchovem
- Několik studánek při cestě
- Pohostinstvo Pagáčová, Vršatské Podhradie
- Hotel Jason
- Hotel Vršatec
Rozpis trasy
- Parkoviště Vršatské Bradlá – 0 km
- Chmeľová – 0,9 km
- Vyhlídka na Červený Kameň – 3 km
- Sedlo Chotuč – 4,3 km
- Vršatské Podhradie – 5,9 km
- Pod hradem – 6,5 km
- Vršatský hrad – 6,9 km
- Parkoviště – 7,5 km
Doprava
- Auto – parkoviště nad Vršatským Podhradím poblíž zříceniny. Z Česka se zde dostanete přes hraniční přejezdy Střelná/Lysá pod Makytou, Brumov-Bylnice/Horné Srnie nebo Nedašova Lhota/Červený Kameň (pozor, z Červeného Kameňa vede do Vršatského Podhr. jen úzká silnice pro jedno auto).
Tipy
- Jako výchozí bod si můžete zvolit i Červený Kameň