Na Zelené pleso přes Svišťovku

Pro svou smaragdovou barvu je Zelené pleso oblíbenou tatranskou destinací. Na tomto výletě jsme ples potkali hned několik a stojí za zkoušku.

Základní info

 • Délka: 17,3 km
 • Stoupání/klesání: 390/1290 m
 • Výchozí bod: Skalnaté pleso
 • Koncový bod: Tatranská Lomnica

Popis trasy

Protože máme po včerejšku v nohách výstup na Rysy, rozhodujeme se zkrátit si cestu lanovkou. Ráno vyjíždíme z Tatranské Lomnice a rychle dostáváme na Skalnaté pleso (1751 m).

Veľká Svišťovka

Nad námi se v oblacích tyčí Lomnický štít a na chvíli se kocháme plesem i horami. Vyrážíme po červené značce. Po krátkém úvodním výstupu trasa většinou kopíruje vrstevnici. Okolí je hodně kamenité, kolem nás jsou mraky a občas nás pokropí lehkým deštěm.

Když se blížíme k sedlu pod Svišťovkou, začínáme znova stoupat. V sedle odpočívá hlouček lidí, a tak šplháme kousek výš, až jsme v soukromí na Svišťovce (2038 m). Při krátké pauze na jejím vrcholu se mraky občas rozfoukají a poprvé pod sebou vidíme Zelené pleso.

Zelené pleso

Vracíme se k sedlu a pokračujeme dolů po červené. Scházíme serpentinami a občas sešplháváme korytem potoka po řetězech. Cesta se zvolňuje a vede nás klečí. Ještě než se dostáváme k hlavnímu cíli, míjíme menší Čierné pleso. Zanedlouho jsme ale u Zeleného plesa (1551 m).

U chaty pri Zelenom plese si na terase dáváme polévku a pivo a užíváme si pohledy na smaragdové jezero. Většina vyšších hor nad plesem je zahalená v oblacích, ale aspoň vidíme na ty nejbližší. Když si odpočineme, nescházíme dolů po žluté. Ještě nás čeká menší procházka, a tak pokračujeme pořád po červené.

Cesta dolů a další plesa

Značka nás vede mírně nahoru a většinou jdeme křovím a klečí. Před námi se otevírají výhledy na Belianske Tatry, které jsou nižší a zelenější a vypadají jinak než zbytek Tater. Zanedlouho míjíme další plesa. Nejprve Trojrohé pleso a následně Velké biele pleso.

U druhého zmíněného plesa je i rozcestník. Dáváme se na modrou značku směr Tatranské Matliare. Procházíme kolem potoka a postupně se dostáváme do lesa. Okolo začíná hřmět a brzy nás stíhá prudký déšť. Nacházíme přístřešek, do kterého se schováváme, ale když déšt neustupuje, a tak pokračujeme v pláštěnkách.

Postupně přestává pršet a pokračujeme lesem dolů. Na žlutou značku odbočujeme až těsně před koncem trasy, a brzy se tak dostáváme do Tatranské Lomnice k bývalému stanovišti lanovky u grandhotelu Praha.

Galerie

(fotky z mobilu)

Zajímavosti

 • Plesa – Skalnaté, Čierne, Zelené, Trojrohé, Veľké biele
 • Výhledy na okolní hory a údolí

Tipy

 • První úsek na Skalnaté pleso si můžete vyjít pěšky z Tatranské Lomnice, nebo přestupní stanice Štart.

Občerstvení

 • Chata pri Zelenom plese

Rozpis cesty

 1. Skalnaté pleso
 2. Sedlo pod Svišťovkou
 3. Veľká Svišťovka
 4. Sedlo pod Svišťovkou
 5. Zelené pleso
 6. Chata pri Zelenom plese
 7. Veľké biele pleso
 8. Rázcestie nad Matliarmi
 9. Rázcestie pri tenise
 10. Rázcestie pri hoteli Grand
 11. Tatranská Lomnica

Doprava

 • Lanovka Tatranská Lomnica > Skalanté pleso
 • Auto – u dolní stanice lanovky je parkoviště
 • Vlak – trať vede z ostatních tatranských osad

Napsat komentář