Naučná stezka Súľovské skály

Trávíte-li čas v Beskydech, je to na Súľovské skály jen krátká zajížďka autem. Okruh zvládnete i s dětmi a ani k tomu nepotřebujete celý den.

Základní info

 • Délka: 4 km
 • Stoupání/klesání: 250 m
 • Výchozí bod: Súľov, parkovisko
 • Okruh

Popis trasy

Dnešní krátký okruh začíná na parkovišti v údolí mezi obcemi Jablonové a Súľov. Údolí je obkolepné ostrými skalami, které jsou vidět už z dálky, a trasa na nic nečeká a vede nás přímo nahoru podzimním lesem. Protože je slunečné říjnové počasí, je tady dnes docela dost lidí a dokážu si představit, že za mlhy po dešti to tady bude mít taky své kouzlo.

Les, Súľovské skály
Úvodní výstup lesem
Gotická brána, Súľovské skály
U prvních skal

Díky naučné stezce, která vede skrz celou dnešní trasu, víme vše důležité o okolní přírodě. Po úvodním výstupu přicházíme na první skály, kde se nám otevírají první výhledy na jižní část Súľovských skal a východně směrem k Jablonovému, údolí Váhu a Javorníkům v dálce.

Skalní útvary, Súľovské skály
Skalní útvary
Výhled na Jablonové, Súľovské skály
Výhled na Javorníky
Súľovské skály
Výhled k hradu Súľov

Pokračujeme dál a trasa vede převážně lesem, s občasnými výhledy mezi skalami. Když vystoupáme na hrad Súľov, je tady možnost chvíli posedět nebo vyšplhat na jeho vyhlídkový vrchol. Ten vás odmění krásnými barevnými výhledy na všechny strany. Prostě nádhera.

Hrad Súĺov
Hrad Súľov
Súľovské skály
Výhledy ze súľovského hradu
Brada, Súľovské skály
Súlovské skály v podzimních barvách

Když se dostatečně pokocháme, tak se z hradu nejprve strmějším a pak pozvolnějším sestupem dostáváme k rozcestí Lúka pod hradom, v jejíž okolí se nachází studánka. Odtud se dá pokračovat Súľovskými skalami dál na vrchol Brada či k jeskyni Šarkania diera. Protože si tento výlet si nechám na příště, pokračujeme po naučné stezce doprava a scházíme nad obec Súľov a postupně se dostáváme zpět k parkovišti.

Súľovské skály
Súlovské skály
Výhled z hradu Súľov
Výhled ze súlovského hradu
Súlov, Súľovské skály

Zajímavosti

 • Hrad Súľov
 • Súľovské skály
 • Výhledy
 • Naučná stezka

Rozpis trasy

 1. Súľov, parkovisko – 0 km
 2. Gotická brána – 0,8 km
 3. Hrad Súľov – 1,5 km
 4. Lúka pod hradom, prameň – 2 km
 5. Lúka pri kamennom hríbe – 3 km
 6. Skotňa – 3,5 km
 7. Súľov, parkovisko – 4 km

Doprava

 • Auto – odbočte mezi Bytčou a Povážskou Bystricou a projeďte dědinou Jablonové. Parkoviště je přímo u vstupu do skal nebo o něco dál v dědině Súľov-Hradná.

Tipy

 • Prodlužte si výlet a pokračujte po okruhu skalami až k jeskyni Šarkania diera.

Napsat komentář