Bílá je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Beskydech a je velmi oblíbená pro rodiny s dětmi. V tomto článku se podíváme na výlet přes zajímavá místa na beskydském hřebenu na československé hranici i v lesích nad Bílou.
Základní info
- Délka: 19,2 km
- Stoupání/klesání: 600 m
- Výchozí bod: Bílá, lovecký zámeček
- Okruh
Popis trasy
Vyrážím od mostu přes Bílou Ostravici pod loveckým zámečkem po asfaltce nahoru. Trasa vede po zelené značce zalesněným údolím Smradlavy a občas se k ní z jedné či druhé strany připojují další cesty. Celkem brzy se dostávám k posezení s dřevěnou lávkou za níž se nachází první zajímavost.
Voda jednoho z pramenů Smradlavy totiž obsahuje síru, a právem dává jméno celému potoku. Proto je všude kolem studánky cítit sirovodík a jeho typický zápach po zkažených vajíčkách. Zároveň je vidět, jak se dřevěný žlábek studánky zanáší bílým povlakem, způsobeným sirnými bakteriemi. Nicméně voda se dá bez obav pít, i když smrdí.
Pokračuju dál údolím potoka, které se postupně zařezává do Beskyd a po pár kilometrech přicházím k hrázi nádrže. Jedná se o Maxův klauz, který se (podobně jako plno podobných nádrží v okolních horách) v minulosti používal ke splavování dřeva. Dnes je to klidné místo k odpočinku v jehož blízkosti se nachází i přístřešek s posezením.
Na hřebenu
Asfaltka končí, dál jdu po lesní cestě a terén je čím dál strmější. Postupně vyšplhám až na hřeben, kde mě vítají cedule česko-slovenské hranice a rozcestí Smutníky. Zde přecházím na červenou značku a zanedlouho se přede mnou objevuje chata Kmínek.
Trasa vede dál po hřebenu a občas vykouknou horské výhledy na českou i slovenskou stranu. Na rozcestí Hluchanka v Kelčovském sedle mířím stále rovně a stoupám k nejvyššímu bodu dnešního výletu – ke kopci Lukavice (898 m.).
Pod ní se na krátko ukážou známky civilizace v podobě menší polosamoty, ale hned nad ní už se nachází Bobek (871 m.) Poblíž vrcholu stojí další posezení, ale hlavně jsou zde krásné výhledy na obě strany. Za jasného počasí, je dobře vidět například na hřeben Malé Fatry. Dnes se ale musím spokojit jen s bližším hřebenem slovenských Javorníků. Nicméně panorama Beskyd na české straně je vidět velmi dobře.
Cesta dolů
Z Bobku scházím po modré značce necelé dva kilometry k rozcestí, které kříží silnice. Tady značku opouštím a jdu doleva a postupně stoupám k vrcholu U Zbojníka (774 m.), který nabízí výhledy na údolí Bílé Ostravice a Kněhyni, Smrk nebo Lysou horu za ní. Poblíž vrcholu se nachází plno atrakcí a aktivit pro děti a zároveň je zde horní stanice lanovky a bufet. Kromě toho je kolem i mnoho značených stezek pro rodiny s dětmi.
Scházím dolů ale ještě mě čeká poslední zastávka. Těsně před cílem se nachází malá zvířecí obora, kde lze spatřit například jeleny, daňky, muflony či další zvěř. v závěru se hned pod oborou se napojuju na úvodní část trasy a scházím dolů kolem loveckého zámečku k údolí Bílé Ostravice.
Zajímavosti
- Sirný pramen Smradlava
- Maxův klauz
- Výhledy z hřebenovky na českou i slovenskou stranu
- Atrakce pro děti kolem horní stanice lanovky
- Zvířecí obora Bílá
Občerstvení
- Chata Kmínek
- Kiosek u lanovky nad Bílou
- Několik restauraci v centru Bílé
- Studánka Smradlava
Rozpis trasy
- Bílá, zámeček, bus – 0 km
- Pramen Smradlavy – 1,7 km
- Maxova nádrž – 4,3 km
- Smutníky – 6,5 km
- Chata Kmínek – 8,1 km
- Janošec – 9,8 km
- Hluchanka – 11,1 km
- Lukavice – 12,3 km
- Bobek – 14,5 km
- U Zbojníka – 17 km
- Obůrka Bílá – 18,7 km
- Bílá, zámeček – 19,2 km
Doprava
- Auto – parkoviště nad zámečkem u obory Bílá
- Autobus – zastávka Bílá, zámeček, směr Frýdlant nad Ostravicí, Ostrava, Havířov, Rožnov pod Radhoštěm, Bumbálka, Konečná, Velké Karlovice
Tipy
- Trasu si můžete zkrátit a z Hluchanky zamířit doleva a vrátit se do údolí Smradlavy. Případně můžete z Bílé vyjet lanovkou a dát si okruh opačným směrem.
- Kolem Bílé je hodně lesních cest sloužících k těžbě dřeva a můžete tak prozkoumávat údolí, v nichž celý den nikoho nepotkáte.