Ondřejník tvoří malý ostrůvek oddělený od hlavního hřebene Moravskoslezských Beskyd. To znamená, že je na ně odtud dobře vidět (a nejen na ně). Tato tůra je nenáročná a po cestě je několik záchytných bodů s občerstvením.
Základní informace
- Délka: 16,6 km (13,9 km bez výstupu na Ondřejník)
- Stoupání: 680 m
- Klesání 680 m
Popis trasy
Na výlet se vydáme od vlakového nádraží v Kunčicích pod Ondřejníkem (475). Po modré se dostaneme na hlavní silnici, které se chvíli držíme. Značka nás potom zavede do vedlejší ulice, kde začne stoupání. Míjíme chatařskou osadu a dostáváme se do bukových a smíšených lesů. Na podzim zde roste hodně hřibů (praváci, bedly), takže mějte oči na stopkách. Místy procházíme mýtinami, pozůstatky po smrcích napadených kůrovcem.
Kameny a vrchol Skalka
Stoupáme výš a míjíme cestu, která vede po vrstevnici na chatu Ondřejník. Ta je ale pro cyklisty. My míříme rovně nahoru, blíž k vrcholu Skalka – nejvyššímu bodu Ondřejníku i celé Štramberské vrchoviny. Po chvíli vidíme, proč právě tento název. Nad námi se tyčí sráz z obřích balvanů, které jako by někdo rozsypal po bukovém lese. O něco dál a výš vstoupíme do smrkového lesa. Kůrovce hodně přibývá a s ním i mýtinek. Těsně pod vrcholem je startovací dráha pro paragliding a slibuje výhled na Velký Javorník a Frenštát. Nahoře na Skalce (964) bohužel výhled není.
Modrá značka nás z vrcholu vede přes hřeben směrem na vrchol Ondřejník. Cesta není příliš záživná, protože to zde vypadá jako na Marsu. Pustina, kde dříve stávaly smrky se až na výjimky táhne prakticky až za Ondřejník. Má to ale jednu výhodu – je vidět. Po asi dvou kilometrech se dostáváme na sedlo pod Ondřejníkem. Značka míří doprava k chatě Ondřejník.
Zasloužené výhledy na Ondřejníku
Na Ondřejník není značená trasa, ale když už jsme těsně pod ním, občerstvení musí počkat. Výstup opět nahoru a po kilometru jsme tady. Ondřejník (890) nabízí široké výhledy do okolí. Od východu po jihozápad uvidíte prakticky celý beskydský masiv. Nejblíž je vidět Smrk a Lysá Hora, které jsou hned naproti. Směrem na opačnou severozápadní stranu pak leží Palkovické hůrky, které ukrývají hrad Hukvaldy.
Na jídlo a zpátky dolů
Když se pokocháme výhledy vyrážíme dál. Z prudšího kopce se rychle dostáváme na asfaltovou silnici vedoucí po zelené na Solárku k chatě Ondřejník. Ta bohužel není v provozu a chátrá. Naštěstí je hned vedle roubenka Ondřejníček a s ní občerstvení. Nachází se zde restaurace i venkovní bufet s terasou. Během odpočinku můžeme navštívit kapli sv. Antonína, stojící poblíž.
Po občerstvení zvedáme kotvy a jdeme dál po zelené. Cesta míří zpět do Kunčic. Tentokrát už ale po asfaltové silnici, stále z mírného kopečka. Komu bylo občerstvení málo, může v půli cesty sejít po žluté pod vlekem dolů, kde stojí hospůdka Opálená. My ale jdeme dál a po čase se dostáváme zpět do smíšeného lesa a následně i do civilizace. Po značce dojdeme k vlakovému nádraží z druhé strany. Odměna v cíli je jasná – přímo vedle nádraží se nachází místní pivovar Ogar.
Galerie
Zajímavosti po cestě
- Balvany a krásné lesy v přírodní rezervaci Skalka
- Výhledy z Ondřejníku na všechny strany
- Pivovar Ogar
Tipy
Chcete-li tůru obměnit, využijte místní naučné stezky – v blízkosti hřebene Skalka-Ondřejník se nachází Naučná stezka Skalka a Jezevčí stezka.
Vyrazit můžete i z jiných míst, například z Opálené, kde je pod sjezdovkou parkoviště (viz video).
Občerstvení
- Roubenka Ondřejníček
- Opálená
- Pivovar Ogar
Rozpis cesty
- Kunčice p.O., vlak – 0 km
- Skalka – 3,5 km
- Ondřejník, sedlo – 6,3 km
- Ondřejník, vrchol – 7,4 km
- Chata Ondřejník – 10 km
- Opálená – 13,8 km
- Kunčice p.O., vlak – 16,6 km
Doprava
- Vlakem / autobusem z Frenštátu p.R. nebo z Čeladné / Frýdlantu n.O. / Frýdku-Místku
- Autem – parkování u vlakového nádraží (zdarma) nebo u hlavní silnice (zdarma)