Pohorky Garmish Montagna – moje zkušenosti a recenze

Kdysi dávno jsem si kupoval trekové boty Garmisch Montagna, a protože už nejsou ve stavu vhodném na podnikání výšlapů, podělím se o své dlouholeté zkušenosti. V botách jsem nachodil tisíce kilometrů v různých typech terénu, od jara do zimy, a používal je na výšlapy i denně na běžné chození.

Když jsem byl malý, koupili mi naši nějaké old-schoolové obyčejné pohorky, a ani už si nepamatuju jejich značku. U Garmisch Montagna jsem si kupoval pohorky poprvé a neměl jsem s tím žádné zkušenosti. Protože mi je ale prodavačka doporučila a už v obchodě mi celkem dobře sedly, rozhodl jsem se právě pro ně.

Hned na úvod musím říct, že už pohorky nejsou k dostání, a jako podobnou náhradu jsem vybral Merrell Moab 3 Mid GTX.

Pro a proti

Pro

  • Nízká cena
  • Celkem prodyšné
  • Celoroční využití
  • Pohodlí
  • Dobře drží v terénu
  • Český výrobce

Proti

  • Vyšší hmotnost
  • Horší kvalita
  • Chybí obsázka
  • Nemají Goretex (což je ale dobře z hlediska prodyšnosti)

Parametry

  • Materiál svršku: hovězí kůže 2 mm nubuk + tkanina Cordura®
  • Podšívka: Cambrelle
  • Velikost: kotníkové
  • Hmotnost: 2x 660 gramů (velikost 44)

Konstrukce a materiál

Svršek boty tvoří dva materiály. Kombinace hovězí kůže a nylonové tkaniny využívá pozitiva i negativa obou materiálů. Boty kvůli kůži dobře kopírují chodidlo a tkanina je dobře prodyšná. Na druhou stranu materiál tak dlouho nevydrží, jako samotná kůže.

Kůži najdete hlavně po obvodu boty, pod tkaničkami a kolem kotníku a celkově ji zpevňuje. Chybí zde zcela obsázka, a kůže jsou tedy míň chráněná před ostrými kameny či kořeny. Tkaninu najdete v mezerách meti kůží a na jazyku. Dobře propouští vlhkost, ale není úplně voděodolná, což lze zlepšit impregnací.

Podšívka je pohodlná a na první pohled celkem odolná, nicméně se časem v některých místech prodře. Podrážky jsou tvrdé, ale přesto celkem dobře drží a vzorek relativně dlouho odolává. Tkaničky se zavazují pomocí 10 oček a 4 háčků. Háčky mají ale ostré hrany a ty se s tkaničkama moc nekamarádí.

Vložky jsem musel vyměnit, protože jsou z pěny, která se rychle zdeformuje.

Pohorky Garmisch Montagna - přední strana
Přední strana
Pohorky Garmisch Montagna - zadní strana
Zadní strana

Pohodlí a výkon v terénu

Už od začátku byly boty relativně pohodlné, a poté, co jsem je více prošlápl, se to ještě zlepšilo. Podrážka drží i v horším terénu, i když je celkem tvrdá, a tvrdé je i každé došlápnutí, což každý asi hodnotí individuláně jako výhodu či nevýhodu. Bota na nohu dobře padne a málokdy se mi stalo, že jsem měl puchýř. V těch pohorkách jsem kdysi dal i B7 (ano, v pohorkách :D)

Pohorky Garmisch Montagna - vnitřní strana
Vnitřní strana
Vnější strana

Údržba, voděodolnost a prodyšnost

O boty jsem se pravidelně staral, ale přesto pak došlo k problémům popsaných v dalším odstavci. Po použití impregnace byla voděodolnost ze začátku v pohodě.

Dnes už je Goretex standardem, tehdy ještě nebyl, což je možná dobře a i díky tomu mají boty vlastnosti, jaké mají. Jsou dobře prodyšné, a oproti celokoženým či goretexovým pohorkám o dost rychleji schnou, což je velké plus.

Pohorky Garmisch Montagna - detail podrážky
Detail podrážky
Pohorky Garmisch Montagna - vnitřek boty
Vnitřek boty

Problémy

A teď to horší – problémy. Musím ale nejprve poznamenat, že jsem boty využíval denně prakticky 7 roků od jara do zimy v každém možném terénu. Teď už slouží jako pracovní boty.

Prvním problémem byla nylonová tkanina, ve které ze najednou začaly objevovat praskliny, které časem proděravěly. Dává to smysl, protože se objevily v nejnamáhanějších místech u kloubu palce.

Ve stejném místě pak napraskla i podrážka (asi kvůli své tvrdosti), což pak vedlo i k většímu namáhání a následnému popraskání kůže ve stejné oblasti. Po nějaké době se tam udělaly díry a boty jsou teď na hory nepoužitelné (zvláště v mokrém prostředí).

Také se ošoupala tkanina vevnitř na podšívce, což se jednou stát muselo. A jak jsem psal výše, negativně hodnotím i vložku, která byl od začátku nepoužitelná.

Posledním nešvarem jsou tkaničky, respektive jejich uchycení pomocí háčků. Ty je brzy potrhaly a musel jsem kupovat několikrát nové.

Prasklá podrážka a kůže
Praskla podrážka a následně i kůže
Popraskaná tkanina
V namáhaných místech se prodřela tkanina

Verdikt

Pro začátek byly tyto boty dostatečné. Pozitivně hodnotím pohodlí a jejich prodyšnost, což zapřičiňuje kombinace kůže s nylonem. Horší to bylo s výdrží materiálu. Na druhou stranu jsem je koupil relativně levně a přese všechno mi dlouho vydržely a přežily hodně nachozených kilometrů. Dnes bych určitě volil jiný model. Jednak z výše popsaných důvodů, ale navíc již není model v prodeji.

Huereka: https://pracovni-obuv.heureka.cz/garmisch-afars-montagna/#recenze/

Alternativy

V kombinaci kůže a syntetické tkaniny bych asi doporučil klasiku Merrell Moab 3 Mid GTX. Podobně jako Montagna kombinují kůži s tkaninou a navíc mají dobré ohlasy.

Výrobce Garmisch

Firma Garmisch, s.r.o., se sídlem v Třebíči, působí na českém trhu od roku 1994. Specializuje se na výrobu turistické obuvi a nabízí široký sortiment modelů. Momentálně má ve výrobním programu několik desítek modelů vysokohorské, trekingové, lesnické, dětské i vycházkově sportovní obuvi. Firma úzce spolupracuje s italskou dceřinou společností La Reginetta, která má 40-letou tradici ve výrobě obuvi. Jejich produkty jsou dodávány do většiny evropských států a jsou navrhovány ve spolupráci s italskými návrháři z oblasti Dolomit.

Poznámka
Článek obsahuje affiliate odkazy, které mi pomáhají sponzorovat tento web. Ve zkratce to funguje následovně. Tím, že se prokliknete odkazem na cílový eshop a nakoupíte, se mi připíše drobná provize. Nebojte se ale, že nejsem nezávislý. Zboží, které používám mám koupené za své a vyzkoušené. Takže za tím, co píšu, si i stojím 🙂

Napsat komentář