V Česku nejsou kdovíjaké velehory. Přesto se i u nás v Beskydech občas stává, že někteří hory podcení a musí být zachráněni. Například v tomto článku ↗, kde se jeden pár snažil v zimě vylézt na Lysou horu v teplákách a teniskách.
Horská služba je ale až to poslední řešení. Je lépe být připraven, mít dobré oblečení, vhodnou výbavu a nespoléhat na pěkné počasí. Rozhodl jsem se sepsat několik rad, které když dodržíte, s největší pravděpodobností se vrátíte domů živí a zdraví.
Dobrá nálada
Ne, nedělám si u prvního bodu srandu. Pokud vyrážíte, je lepší pokud na problémy nejste sami. Proto doporučuju jít alespoň ve dvou. Ve vážnějších situacích může jeden druhému pomoci a navíc se cestou lépe zabavíte. Termoska s horkým čajem a svačina vám také zvedne náladu a pomůže překonat krizi.
V teple a suchu
Ideální je mít na sobě několik tenkých vrstev na zahřátí. V terénu se zahřejete, takže klidně některou z nich odložte do batohu. Když se totiž zapaříte, bude vám ještě větší zima. Osobně mám v zimě rád funkční prádlo z merino vlny, která hřeje i za vhka. To samé platí pro svrchní vrstvu, která by měla chránit před počasím, ale zároveň být dostatečně prodyšná.
Co se týče obuvi je lepší mít kvalitní pohorky nebo alespoň zimní boty. V hlubokém sněhu oceníte návleky. Nic nepokazíte, když nasadíte nesmeky, které využijete v obtížném zledovatělém terénu. Hroty pod špičkou a patou zabrání klouzání na zledovatělém terénu.
Vybavení na hory
Není potřeba se tady rozepisovat, jak najít sever podle lišejníků nebo hvězd. Pro klidné svědomí doporučuju mít aspoň tyto věci:
- Nabitý mobil
- Čelovka – tma přichází v zimě brzy a pokud se váš pobyt nechtěně prodlouží, posvítíte si na cestu. Popřípadě můžete dát světelný signál, kdyby vás někdo hledal.
- Mapa – je dobré znát svou polohu i okolí. V dnešní době, kdy má u sebe každý mobil, je jednodušší variantou aplikace než papírová mapa. Vřele doporučuju apku od mapy.cz ↗, ve které si můžete stáhnout turistické offline mapy nejen Česka a Slovenska.
- KPZ nebo lékárnička – její kouzlo doceníte, až když ji potřebujete. A je lepší ji mít s sebou, i když ji nepoužijete.
Nevyzpytatelné počasí
Přestože předpověď počasí hlásí, že bude pěkně, nezapomeňte, že jste na horách. Počasí se tady může během čtvrthodiny změnit. Proto je důležité myslet dopředu a vzít si s sebou adekvátní oblečení a případně i náhradní věci. Přinejhorším ponesete zátěž navíc, ale budete mít dobrý pocit, že jste nic nepodcenili.
Asi každý má své oblíbené předpovědi. Já často používám Aladina↗ a Meteoblue↗, kde je znázorněných několik modelů, a člověk si tak může udělat lepší obrázek o tom jak asi bude.
Horská služba
V případě, že by došlo k nejhoršímu a museli jste volat horskou službu, mějte staženou aplikaci Záchranka ↗. Ta umožní záchranářům lokalizovat vaši polohu a rychleji vás v terénu najít. Telefonní číslo na horskou službu je (+420) 1210.
Závěrem
Základem je, že než někam vyrazíte, je dobré dát někomu blízkému vědět, kam jdete. Pokud nemáte se zimními horami moc zkušeností, doporučuju chodit na tůry aspoň ve dvojici. Předpověď počasí sledujte, ale nespoléhejte na ni. Dobře se oblečte a pro jistotu počítejte s tím, že se váš pobyt na horách může nechtěně prodloužit. Jak se říká – štěstí přeje připraveným.
A jaké další rady doporučujete vy? Dejte vědět do komentáře.