V tomto článku se s vámi podělím o několik tipů na cestování po Kazachstánu. V úvodu popíšu zajímavá místa, která stojí za navštívení. Potom se dostanu k informacím o cestování a samotné zemi (v obsahu můžete přeskočit na to, co vás zajímá). Píšu to taky trochu pro sebe, abych si utříbil vzpomínky.
Věřím, že nejsem sám, kdo se tam chce (zase) podívat.
Obsah
Kazachstán
Kazachstán je nádherný a rozlehlý kout světa, a projít si ho by znamenalo strávit tu celý život. My jsme byli v oblasti města Almaty, ležícího poblíž hranice s Kyrgyzstánem a Čínou v jihovýchodním cípu státu.
Většina lidí si nejšpíš myslí, že se zde rozléhají jen nekonečné stepi, ale není to vůbec pravda. I na relativně malém kousku země, který jsme navštívili, se zde střetávají různé typy krajiny. Od zasněžených velehor po vyprahlé pouště.
Do Kazachstánu jsme jeli ve třech. Často nás doprovázel Nikolaj, u kterého jsme měli v Almaty zázemí, nebo Kyril, který nám dělal řidiče.
Kvůli kontinentálnímu podnebí jsou v Kazachstánu příliš tuhé zimy a horká léta. Vhodná doba návštěvy je na jaře, kdy je počasí ideálním kompromisem mezi oběma extrémy (i když občas zaprší). Proto jsme se tam vydali na začátku května.
Zajímavosti které stojí za návštěvu
Kaňon řeky Čaryn (Чарын)
Pokud nemáte dost peněz na americký Grand Canyon, je údolí řeky Čaryn jeho levnější alternativou. K řece jsme se dostali dvakrát a patřila k mým nejoblíbenějším místům, která jsme navštívili. Řeka Čaryn protéká stejnojmenným národním parkem a místy je její kaňon hluboký až 300 metrů.
První setkání bylo v Údolí hradů. Jedná se o turisticky nejnavštěvovanější část kaňonu. Řeka tu protéká spíš okrajově a za návštěvu stojí vedlejší, vyschlé kaňony. Název dostaly podle skalních útvarů, které opravdu připomínají hrady.
Mě se ale nejvíc líbila část kaňonu o něco níž podél toku Čarynu. Náš řidič nás vyhodil daleko od civilizace uprostřed pouště. Slezli jsme dolů k řece a pokračovali po jejím směru. Místy jsme kvůli skalám museli vylézt zpět nahoru a občas jsme bloudili ve skalách bočních kaňonů.
Spali jsme ve vyschlé deltě vedlejšího přítoku. Krajina se během treku často v detailech měnila. Postupně to vypadalo jako v Grand kaňonu, australské buši nebo na Marsu. Fotky nechávám bez komentáře.
Nakonec jsme došli k silnici, vedoucí k městečku Čundža, které je zdejší ujgurskou metropolí. Poblíž Čundži se nacházejí termály (netuším, kterým směrem ani jak se to tam jmenuje).
Jezera Kolsai (Кольсай) a Kaindy (Каинды)
Poblíž hranice s Kyrgyzstánem v zapomenutých údolích Ťan-Šanu jsme navštívili několik horských jezer.
Nejprve jsou to jezera Kolosai. Jsou celkem tři. Začíná se nad vesničkou Saty, kde dávají kazašské lišky dobrou noc. Kolem prvního a největšího jezera se jde zalesněným údolím do hor k dalším dvěma. Cedule pod druhým jezerem zakazuje jít dál, kvůli blízké kyrgyzské hranici. My jsme kvůli dešti ke třetímu jezeru stejně nedošli.
Další jezero je Kaindy, známé svou azurovou barvou. Najdete ho ve stejné oblasti jako jezera Kolsai. Vzniklo relativně nedávno sesuvem svahu, který zahradil potok. Dodnes v jezeru zůstaly stojící mrtvé kmeny, které připomínají les duchů.
Národní park Altyn-Emel (Алтын-Эмель)
Tento národní park jsme bohužel neprošli celý, kvůli nedávným sesuvům. Podle obrázků na Googlu jsou zdejší skály jako z jiného světa. Snad příště.
Park připomíná africkou savanu. a za návštěvu stojí Zpívající duna, která za větrného počasí „zpívá“.
V údolí parku se údajně kdysi ukrývala i Čingischánova vojska a dodnes jsou tady k vidění kameny od signálních ohňů (znáte z Pána prstenů).
Město Almaty (Алматы) a blízké okolí
Dříve hlavní město Kazachstánu Alma-Ata. Dnes moderní město plné rostoucích mrakodrapů, o něco větší než Praha. V Almaty je plno míst k navštívení a tady popíšu některé z nich.
Bazilika Nanebevstoupení Páně
Nachází se uprostřed parku a je postavená celá ze dřeva, prý bez jediného hřebíku. Jako jedna z mála budov přečkala zemětřesení před sto lety. V parku poblíž katedrály se nachází památník veteránům obou světových válek.
Kok Bazar
V překladu „zelený trh“ se nachází ve větší hale hned pod parkem. Trh je rozdělený do několika oddělení. Koupíte zde vše, hlavně čerstvé jídlo – maso, sýry, bylinky, ovoce a zeleninu. Okolo jsou k dostání i suvenýry nebo oblečení.
Velké Almatinské jezero
Nachází se v horách nad Almaty a je zdrojem pitné vody. Dostanete se k němu po cestě od památníku prezidenta Nazerbajeva údolím řeky Velké Almatinky. Do města vede od jezera velké vodovodní potrubí a část cesty se dá jít po něm. Nad jezerem se nachází hvězdárna.
Medeo a Čimbulak
Zimní stadion Medeo se nachází také nad Almaty. Stejně jako na zimním areálu Čimbulak se zde konaly Asijské zimní hry. Mimo jiné slouží jako výchozí místo na výšlapy do hor. Nad areálem je symbolický hřbitov obětem hor.
Kok Želau (zelená louka)
Horské louky, kde se volně pasou stáda koní. Z Almaty tady vede několik tras.
Kok Tobe
Menší kopec s televizním vysílačem, kam se dá dojet z města lanovkou. Nahoře je několik turistických atrakcí a pěkný výhled na Almaty.
Další moje fotky z tohoto tripu najdete na Zoneramě.
Informace o cestování
Bezpečnost a zdraví
Největším nebezpečím byla asi cesta ukrajinským letadlem. Kazachstán sám o sobě nám přišel bezpečný a domorodci milí.
Rizika ale mohou nastat spíš v situacích, kdy jste daleko od civilizace, a z různých důvodů byste potřebovali přivolat pomoc.
V jiné části světa je i jiná voda a bakterie, na které nejsou vaše střeva zvyklé. Proto je dobré mít s sebou vodní filtr, nebo si vodu převařovat. Určitě se nechcete uprostřed pouště dehydratovat průjmem.
Pro klidné svědomí se můžete zaregistrovat na webu MZV (DROZD).
Lidé a náboženství
I když je zde na jednom místě promíchaných víc národů i náboženství, žijí lidé vesměs v míru a navzájem se respektují.
Ve městech žije ruská pravoslavná menšina. Vedle nich a na venkově pak Kazaši, Ujguři a další národy, vyznávající islám. Z našich zkušeností jsou milí a pohostinní. V národním parku Altyn-Emel nás například pozval místní ranger domů, abychom společně oslavili odchod jeho manželky do důchodu.
Taky jsme kvůli posunutému pravoslavnému kalendáři stihli oslavit dvoje Velikonoce za rok.
Co je asi obecný problém lidí z chudších zemí je, že dělají všude bordel. Mají jiné starosti než lidé bohatších států, a tak jim moc nevadí nechávat odpadky i v přírodě. Neříkám ale, že to tak platí všude, spíš na venkově.
Jazyk
V Kazachstánu se mluví kazašsky a rusky. Prakticky všechny nápisy jsou v azbuce a v obou jazycích (kazašská azbuka se od ruské trochu liší, ale kazaštinu se na cestu asi učit nebudete). Proto je dobré si ruskou azbuku osvojit a k tomu aspoň základy ruštiny. Angličtinou se domluvíte spíš ve městě s mladými.
V poslední době se šíří zprávy, že by měl Kazachstán přejít na latinku.
Jídlo a pití
Stejně jako v celém bývalém Sovětské svazu je i v Kazachstánu hodně populární gruzínská kuchyně. Radost v žaludku vám ale udělají i místní středoasijské dobroty. Zde uvádím některé příklady:
- Šašlik – maso na špízu na všechny milion způsobů
- Plov – něco jako středoasijské rizoto. V základu rýže a k ní rozličné ingredience
- Manty – masové knedlíčky podobné gruzínským chinkali
- Konina – koně jsou v KZ normální jateční zvířata, a koupit si tu můžete vše od konzervy po koňský salám
- Kurt – hodně aromatický sýr podobný parmazánu. Bývá naporcovaný na menší kousky a dá se koupit i zavakuovaný na cestu domů. Kdyby na vás někdo z místních vytáhl z kapsy smradlavou bílou kuličku, nedivte se a snězte ji 😀
- Kumys – zkvašené kobylí mléko si určitě zaslouží šanci. Mě chutnalo. Velbloudí varianta se jmenuje šubat.
- Ajran – slaný jogurtový nápoj
- Pečivo – skoro každý pokrm se zajídá lepjoškou, takovým kulatým rohlíkem. Dále třeba na samsu – bulku plněnou mletým masem s cibulí, nebo na gruzínské chačapuri.
Na východě je úplně jiná tradice stolování než u nás. Jídlo se objednává společně pro všechny. Každý si pak na svůj soukromý menší taléřek nabírá svou porci.
I když jste v převážně muslimském světě, není problém dát si i něco ostřejšího k pití. Stačí se v kavárně zeptat, jestli si tam můžete vypít svoje pití, které jste si koupili vedle v sámošce. Obvykle vám vyhoví a jsou rádi, že si tam objednáte něco k snědku.
Ve velkém se zde popíjí černý čaj. Mezi alkoholickými nápoji převládá pivo Alma-ata, vodka nebo koňak.
Ceny
Většinu našich útrat zaujaly letenky. V samotném Kazachstánu, je všechno o dost levnější.
Místní měna se jmenuje Tenge (KZT) a díky skvělému kurzu si zde můžete žít jako páni. Během naší návštěvy stálo 100 Tg asi 7,5 Kč, teď je kurz ještě lepší (aktuální kurz KZT/CZK).
- Taxík z letiště do Almaty 500 Tg
- Cigarety 200 Tg
- Vodka 1000-1500 Tg
- Šašlik 500 Tg
Ubytování
Ve městě jsme měli zázemí na zemi u kamaráda Nikolaje. Mimo město ve stanu, na chatě či v “hotelu” (nepamatuju si cenu).
Podle Bookingu se dá v Almaty nejlevněji ubytovat od 150-200 Kč. Celkově jsou standardní ceny ubytování o něco levnější než u nás. V soukromí si ubytování domluvíte pravděpodobně levněji.
Mapa s aktuálními cenami ubytování (pro 2) řekne víc než tisíc slov:
Booking.comCestování do Kazachstánu
Víza vyřídíte za 30 Eur, případně 50 Eur za vícevstupé (pokud chcete zajet i do Kyrgyzstánu, kde se dostanete bez víz).
* Aktualizace: podle informací MZV není od 1. 1. 2022 nutné vyřizovat turistická víza k pobytu kratšímu než 30 dnů.
Letenka byla nejdražší položkou výletu. Zpáteční stála asi 8500 Kč včetně zavazadel. Letěli jsme přes Mezinárodní ukrajinské aerolinky z Prahy do Almaty, s přestupem v Kyjevě.
* Aktualizace: Kvůli válce na Ukrajině je nutné zvolit jiný let. Přímé linky jsem nenašel, ale lety s přestupem vyhledáte nejlevněji na Kiwi.com.
Mezinárodní kód letiště v Almaty je ALA, pro Nur-Sultan je to NQZ. A tady najdete ubytování jak pro okolí letiště Almaty a Nursultan.
Nejvhodnější doba na cestu do KZ je na jaře, a to kvůli počasí. Léto i zima jsou teplotně docela extrémní.
Cestování po Kazachstánu
Po Almaty je cestování snadné. Stačí u cesty zvednout ruku a do půlminuty vás někdo z místních nabere a za pár drobných hodí i na druhou stranu města. Říkají tomu černé taxi. Taky se dají využít autobusy MHD. Metro je v Almaty taky, ale nezkoušeli jsme.
Na výlety mimo Almaty se dá sehnat soukromý řidič, který vás zaveze kamkoliv. Cena je podle vzdálenosti několik desítek tisíc Tenge. Cenově se vyplatí cestovat ve více lidech.
Info o Kazachstánu
Kazachstán je bývalou sovětskou republikou a současným největším vnitrozemským státem světa. Leží ve střední Asii mezi Ruskem, Čínou a dalšími -stány.
Hlavou státu byl donedávna prezident Nursultan Nazarbajev. Po něm je i pojmenované hlavní město Nur-Sultan, dříve Astana.
Většinu země zaujímají stepi, ale na některých místech krajinu formují řeky a hory. Nejznámějším pohořím je Ťan-Šan na hranici s Kyrgyzstánem.
Takže, na co ještě čekáte?
Základní informace
- Hlavní město: Nur-Sultan (Astana)
- Největší město: Almaty (Alma-Ata)
- Populace: 19,6 milionů
- Etnické skupiny: Kazaši 70,7%, Rusi 15,2%, Uzbeci 3,3%, Ukrajinci 1,9%, Ujguři 1,5%, Němci 1,1%, Tataři 1,1%, ostatní 5,2%
- Náboženství: muslimové 69,3%, křesťané 17,2%
- Měna: Tenge (KZT)
- HDP: 11 244 USD / obyv. (2022)
- Rozloha: 2 724 900 km2
- Nejvyšší hora: Chan Tengri (7010 m), pohoří Ťan-Šan
- Vznik státu: 16. 12. 1991
- Důležité kontakty a odkazy:
- Zdroje: WolframAlpha, Wikipedia

Zdravím,
zaujalo mě Vaše cestování po Kazachstánu. Letos v červnu se tam chystáme.
Měla bych na Vás pár dotazů. Můžeme si napsat přes e-mail?
Dobrý den, samozřejmě.