Petřkovické Lurdy, Petřkovická hora a okruh z Hostašovic

Petřkovická hora je dominantou západní části Podbeskydí. Pod jejím vrcholem se nachází poutní místo Petřkovické Lurdy, kam vede dnešní výlet.

Video z výletu (zkrácený o úsek přes Jasenici)

Základní info

 • Délka: 12,3 km
 • Stoupání: 440 m
 • Výchozí bod: Hostašovice
 • Okruh

Popis trasy

Parkujeme u fotbalového hřiště v Hostašovicích. Odtud vyrážíme po naučné stezce Františka Palackého směr Straník. Procházíme uličkou kolem několika baráků a za chvíli jsme nad dědinou.

Kolem nás jsou pole a louky, ale po levé straně se tyčí úbočí Petřkovické hory, našeho dnešního cíle. Po polní asfaltce zdoláváme úsek mezi Hostašovicemi a Straníkem. Tady se napojujeme na červenou značku a začínáme konečně stoupat.

Hned nad Straníkem je k vidění první zajímavost. Ve svahu u cesty jakoby se zastavil čas a zmrazil lávový vodopád. Nad ním stojí kaple Panny Marie. Údolím pokračujeme dál nahoru. Nejprve míjíme rozcestí Nad Straníkem a následně Strážnice. Z této náhorní křižovatky se dá dostat směr Nový Jičín/Starý Jičín. My ale dál pokračujeme po žluté.

Procházíme přírodní památkou Pod Požahou. Chráněné jsou okolní lesy, louky a jejich zvířectvo, a i když je to tady pěkné, na jaře to musí mít svoje pravé kouzlo. Po hřebenu stoupáme poslední metry. Mezerami mezi stromy často vidíme kolem sebe na osamělé podbeskydské pahorky, kterým dominuje Starý Jičín se stejnojmenným hradem nahoře. Na opačné straně pak zbytek Podbeskydí i Beskyd.

Jsme na Petřkovické hoře (608 m). Její vrchol si ale vyjdeme dvakrát. Odbočkou po místním žlutém značení totiž scházíme k dalšímu lákadlu tohoto výletu. Petřkovické Lurdy jsou poutním místem a nachází se zde uměle vytvořená jeskyně se sochou Panny Marie Lurdské. K jeskyni vede schodiště lemované křížovou cestou. Dnes je tady ale docela přelidněno, takže se brzy vracíme zpět nahoru.

Z Petřkovické hory scházíme opět po červené přes lesy a louky dolů. Za zmínku stojí výhledy k údolí Bečvy, Hostýnským a Oderským vrchům. Když sejdeme k Jasenici, dáváme se doleva, přejdeme část dědiny, a posledním neznačeným úsekem se po asfaltce vracíme zpět do Hostašovic.

Ačkoliv je začátek ledna, počasí, bláto a okolní příroda dávaly výletu podzimní atmosféru. Doporučuju vyzkoušet i přes rok.

Galerie

Zobrazit celou galerii

Zajímavosti

 • Petřkovické Lurdy (socha Panny Marie Lurdské a křížová cesta) – pouť a mše se zde koná každoročně druhou neděli v srpnu
 • Polštářové lávy ve Straníku a kaple Panny Marie
 • Výhledy na Beskydy, Podbeskydí i Hostýnské vrchy

Občerstvení

 • Svačinu s sebou, cestou jen několik studánek

Rozpis trasy

 1. Hostašovice – 0 km
 2. Straník – 2 km
 3. Nad Straníkem – 3 km
 4. Strážnice – 3,5 km
 5. Petřkovická hora – 5,5 km
 6. Petřkovické Lurdy – 6 km
 7. Petřkovická hora – 6,6
 8. Jasenice – 9,6 km
 9. Hostašovice – 12,3 km

Doprava

 • Auto – parkoviště u fotbalového hřiště
 • Autobus – zastávka Hostašovice, náves, směr Nový Jičín, Kopřivnice
 • Vlak – zastávka Hostašovice, směr Valašské Meziříčí, Frenštát, Frýdek-Místek, Ostrava (2,5 km od výchozího bodu)

Tipy

 • Na okruh se můžete vydat i z Petřkovic, Jasenice, Straníku nebo Kojetína.

1 komentář u „Petřkovické Lurdy, Petřkovická hora a okruh z Hostašovic“

Napsat komentář