Pohorky Scarpa Kailash Pro GTX – moje zkušenosti a recenze

Pohorky Scarpa Kailash Pro GTX už nosím nějaký pátek a nachodil jsem v nich tisíce kilometrů. Používal jsem je prakticky dennodenně po několik let, takže už vím, co od nich čekat. A protože už pomalu dosluhují, rozhodl jsem se podělit se o své zkušenosti.

Pro a proti

Pro

  • Kvalita a odolnost
  • Celoroční využití
  • Pohodlí
  • Dobře drží v terénu
  • Materiály
  • Chrání před vnější vodou

Proti

  • Malá prodyšnost
  • Delší sušení
  • Vyšší hmotnost
  • Vyšší cena

Parametry

  • Materiál svršku: hladká hovězí kůže 1,8 mm
  • Podšívka: GORE-TEX
  • Mezipodešev: Comfort Plus Flex
  • Podrážka: Vibram High Trail Lite II
  • Velikost: kotníkové
  • Hmotnost: 2x 880 gramů (velikost 46)
Scarpa Kailash Pro GTX
Vnitřní strana boty

Konstrukce a materiál

Tyto trekové boty jsou kotníkové v kombinaci kůže s goretexem. Téměř celý svršek tvoří hladká, pevná hovězí useň, kterou na horní části kotníku a jazyku doplňuje tenká kůže, aby se v namáhaných částech kůže lépe podvolila.

Přední část boty chrání gumová obsázka, což se hodí například v skalnatém terénu. Chráněná je i pata, a to výztuhou typickou pro Scarpy.

Vnitřek pohorky tvoří GORE-TEX podšívka. To sice stranu brání vniku vody dovnitř, nepomáhá to ale odvádění vody ven, zvláště, když se hodně potíte nebo je vlhko. Vložka mi vyhovuje a neměl jsem potřebu ji měnit.

Mezipodešev je tuhá tak akorát – podrží v náročnějším terénu a zároveň je dostatečně měkká a pohodlná. Materiál ale časem lehce popraská (stejně jako u všech bot). 

Samotná podrážka v terénu dobře drží, ale v namáhaných částech se dlouhodobě ošoupe. To ale u každé obuvi.

Tkaničky se zavazují pomocí čtyř párů oček na nártu a tří párů háčků nad nártem. S jejich kovovým materiálem jsem nikdy neměl problém. Stále dobře drží a tkaničky se v nich zavazují bez problémů.

Boty Scarpa Kailash Pro GTX
Vnější strana boty

Pohodlí a výkon v terénu

Musím říct, že pohorky byly velmi pohodlné už ze začátku a to jsem je ještě neměl ani rozchozené. Je pravda, že byly ze startu tvrdší a než se správně vytvarovaly, byly to spíš takové pohodlné lyžáky. Tento stav ale netrval dlouho a brzy se pohorky prošláply. 

Jak jsem psal výše, v pohorkách jsem nachodil hodně kilometrů a používal je ve všech možných terénech. Podrážka vždy dobře držela na povrchu, ať to bylo kamenná suť v Tatrách nebo jarní podmáčená půda. Pata je pěkně odměkčená a tlumí nárazy, a pevná kotníková konstrukce mi už párkrát zachránila kotník před vyvrtnutím.

scarpa kailash pro gtx detail
Detail boty

Údržba, voděodolnost a prodyšnost

O pohorky je potřeba se pravidelně starat. Jednak čistit, aby se nezanesly póry prachem, vyživovat kůži, aby nepopraskala, a impregnovat, aby se do kůže nevsakovala voda. K tomu existuje nepřeberné množství prostředků, a v případě vašich pohorek se radši zeptejte v obchodě.

Výše jsem zmiňoval, že v botách navštěvuju různé druhy terénu včetně bahna, podmáčené půdy či sněhu. A to mám právě na pohorkách rád, že udrží nohu vždy v suchu a vodu nepropustí dovnitř. 

To ale neplatí o pocení, kde je naopak problém dostat vodu ven. Když se dostanu domů a mám pohorky hodně propocené a zároveň i trochu nasáknou vnější vodu, suším je i několik dní.

scarpa kailash pro gtx vnitřek boty
Vnitřek boty

Problémy

Každého, kdo kupuje nové zboží, asi nejvíc zajímají potenciální neduhy, kterými trpí snad každý výrobek. U pohorek Scarpa nastaly také problémy, ale ty hlavní byly především kvůli dlouhodobému opotřebování materiálu. Co se mé boty tedy po dlouhodobém používání trápí?

Tkaničky – protože je při obouvání pokaždé utáhnete, časem se prostě opotřebují. To je normální a řešením je koupě nových. Stejně tak je tomu u podrážky, která se časem také opotřebuje. Myslím, že tomu v mém případě pomohlo i to, že jsem v nich chodil skoro všude a trávil jsem tak i dost času na asfaltovém povrchu.

Opotřebovala se pochopitelně i kůže, a to i přesto, že jsem se snažil o ni dobře starat. V kritických místech, kde se nejvíce namáhá, je vidět, že se tvoří vrásky a časem více popraská. Musím se ale přiznat, že jsem boty nikdy nešetřil, a dost často chodil bahnem či horším terénem, střídání vlhkosti a sucha, a neměl jsem příležitost je hned vyčistit a namazat.

Jako velký neduh kožené obuvi v kombinaci s Goretexem je sušení, které trvá celkem dlouho. Potí se mi hodně nohy a to se moc nekamarádí s méně prodyšnými materiály. Je pravda, že kůže s goretexem výborně brání, aby se voda dostala dovnitř, opačným směrem, ale platí to samé, a boty jsou tak méně prodyšné.

A poslední věc, kterou bych zmínil a měl by s ní počítat každý, kdo si kupuje kotníkové kožené pohorky, je hmotnost. Robustní materiál totiž něco váží a při delší chůzi to ucítíte každý krok.

Trekové boty Scarpa Kailash Pro GTX
Pohorky Scarpa Kailash Pro GTX

Verdikt

Celkově musím říct, že jsem s pohorkami Scarpa Kailash Pro velmi spokojený, a i přes těch pár drobností bych se nebál koupit si je znova. V různých situacích, od delších výšlapů s krosnou na zádech po krátké procházky do přírody, mě vždy podržely a celkově je hodnotím velmi pozitivně. Pro české a slovenské hory jsou ideální. Ano, mají pár nedostatků (hlavně prodyšnost), ale kvůli tomu bych přimhouřil oči, protože jako celek jsou super. A když už mám teď nové pohorky, poslouží určitě dlouho jako pracovní boty.

Alternativy

Určitě nic nezkazíte, když vyberete pohorky u prověřených výrobců, například Asolo, Meindl atd..

Výrobce Scarpa už bohužel tyto konkrétní boty nevyrábí, proto jsem jako jejich následovníka zvolil český Prabos, konkrétně model Condoriri GTX.

Pokud chcete zůstat u Scarpy, doporučil bych model Terra GTX (hodně podobné, ale bez obsázky a zadní výztuhy, mají dobré hodnocení zde).

Výrobce Scarpa

I když se Scarpy u nás moc neprodávají, patří mezi přední výrobce outdoorové obuvi. Společnost Scarpa má hluboké kořeny v tradici a inovaci. Byla založena v roce 1938 v horském prostředí města Asolo na severu Itálie. Původním cílem bylo spojit nejlepší obuvníky v oblasti Asolo a vytvořit nejkvalitnější obuv. Luigi Parisotto a jeho bratři ji postupně rozvíjeli jako rodinný podnik. Od roku 1950 se Scarpa stala synonymem pro kvalitní obuv. Byla mezi prvními, která rozpoznala potřeby horolezců a turistů, a vyvinula obuv s vlastnostmi zaměřenými na tyto aktivity. Scarpa pokračuje v průkopnickém duchu dodnes, s mnoha prvenstvími, jako například použití Gore-Texu v obuvi.

Poznámka
Článek obsahuje affiliate odkazy, které mi pomáhají sponzorovat tento web. Ve zkratce to funguje následovně. Tím, že se prokliknete odkazem na cílový eshop a nakoupíte, se mi připíše drobná provize. Nebojte se ale, že nejsem nezávislý. Zboží, které používám mám koupené za své a vyzkoušené. Takže za tím, co píšu, si i stojím 🙂

Napsat komentář