Rokling: můj staronový koníček

Před nedávnem se mi kamarád zmiňoval o termínu rokling a aniž bych ho znal, zjistil jsem, že jej skoro denně provozuju. A to často když jdu na rychlou procházku do blízké přírody nebo jako součást delších výletů. Zařadil jsem tedy tento pojem do svého slovníku a vám doporučuju číst dál, pakliže o něm slyšíte poprvé.

Co je to rokling?

Jak název napovídá, rokling v podstatě zahrnuje výlety skrze rokle, strže a koryta potoků. Takové potoky najdete často v kopcích, kde se díky tekoucí vodě zařezávají do krajiny nejhlouběji. Při jejich procházení objevujete neznámá místa, zdoláváte překážky a užíváte si klidu přírody bez davů.

Moje roklingové tipy

Níže najdete moje tipy, jak si tento nový koníček co nejvíc užít.

Nejlepší počasí na rokling?

Počasí, za kterého se můžete vydat na cestu, je takřka kdykoliv. A svoje kouzlo má rokling, i když je mlha a lehce mrholí. Tuto aktivitu mám nejradši od pozdního podzimu do brzkého jara, kdy lesy nejsou tolik zarostlé a krajinou se lze pohybovat snadněji bez potřeby prodírat se hustým porostem. Jde to ale i pběhem celého roku.

Jedna výjimka tu ale je. Protože jsou lesy v náročnějším terénu méně udržované, doporučuju vyhnout se většímu větru. V blízkém okolí jsou většinou popadané staré hnijící kmeny stromů a nechcete, aby další spadl i na vás.

Jak zvolit trasu?

Pokud přebýváte v blízkosti hor, nabízí se vám takřka neomezený výběr kudy jít. Na internetu se dají najít roklingové trasy, ale osobně to dělám trochu jinak.

Když jsem na procházce poblíž bydliště, procházím známé i neznámé potoky a protože se v horních tocích často větví zkouším pokaždé nové cesty. Jinak ale hledám tyto výlety podle mapy, kde se dají snadno vytipovat. Když pak dojdu k dolní části rokle, není již žádná navigace potřeba (lze se snadno vrátit podél potoku zpět) a nechávám se naslepo vést korytem vzhůru.

Potřebuju na rokling nějaké vybavení?

Podle mě není potřeba tahat s sebou nic speciálního. V chladnějším období doporučuju zvolit naimpregnované pohorky či gumáky, v létě postačí kroksy (na nenáročné výlety) nebo boty, které dobře schnou a drží (na náročnější výlety). Oblečení zvolte spíš prodyšnější, protože se mnohdy při šplhání dokážete pěkně zapotit. V roklích je sice o něco chladněji než v okolí, ale zato tam tolik nefouká.

S sebou často beru i konvičku nebo ešus na kávu či čaj s vařičem. V těsné blízkosti potoka mám možnost oheň snadno uhasit. Samozřejmostí je po sobě uklidit, ať není poznat, že tu někdo byl, a během cesty nedělat kravál.

Pokud se chcete o roklingu dozvědět více, navštivte oficiální web, kde najdete podrobnější informace o této aktivitě i mnoho tipů na konkrétní výlety. U každého je zobrazená i obtížnost, abyste věděli, zda-li s sebou přibrat i děti.

Napsat komentář