Velikonoční výstup na Travný

Od 1. května 2020 se kvůli tetřevům ruší značky na Travný. Takže je nejvyšší čas se na jeho vrchol podívat.

Základní info

 • Délka: 17 km
 • Převýšení: 690 m
 • Výchozí bod: Krásná, rest. Rekreant
 • Okruh

Popis trasy

Parkujeme v Krásné u restaurace Rekreant a vyrážíme chatovou oblastí po žluté. Po prudším úvodním výstupu přicházíme k prvnímu rozcestníku Na Přelači.

Dál se po modré škrábeme zase do prudkého kopce po bývalé sjezdovce. Začínají se střídat různé lesy. Terén se ale občas zvolňuje.

Strmě na vrchol bez výhledů

Postupně se kolem začínají objevovat pozůstatky sněhu a cedule nás upozorňuje na vstup do Přírodní rezervace Travný. Po posledním stoupání (po sněhu) jsme na vrcholu.

Travný (1203 m) je zarostlý a výhledy tu nejsou. Jen občas je cestou možné zahlédnout Lysou horu. Krásná příroda kolem to ale bohatě vynahradí. Přestože je hora normálně málo frekventovaná, je tu dnes víc lidí. Jednak brzy zruší značky na vrchol, a taky je pěkné počasí.

Dolů jdeme po modré směrem na Malý Travný. Hned na prvním rozcestí odbočujeme doprava a pokračujeme po zelené. Zpáteční cesta klesá pozvolna lesem. Místy je vidět na Malý Polom i Malou Fatru v dálce za ním.

Vodopády

Na rozcestí Plato odbočujeme znova doprava na žlutou a za nedlouho se dostáváme na asfaltovou silnici. U rozcestníku Klaus je možnost podívat se na Travenský vodopád. Od něho scházíme údolím Travenského potoka k chatové oblasti až na Zlatník.

Silnice tu vede z Krásné na Visalaje a scházíme po ní dolů mimo značku. Finální úsek se vleče, ale kolem nás teče říčka Mohelnice, která často tvoří kamenné kaskády. Těsně před cílem pak míjíme Mohelnický vodopád a naproti Tošanovský vodopád na vedlejším přítoku.

Galerie

Celé album

Zajímavosti

 • Krásná příroda okolo Travného (v přírodní rezervaci se kromě tetřevů vyskytují i rysi, medvědi a vlci)
 • Vodopády (Travenský, Mohelnický, Tošanovský)

Tipy

 • Poslední úsek ze Zlatníku můžete sjet autobusem, případně dojít až na Visalaje a následně autobusem

Občerstvení

 • Zlatník
 • Krásná, Rekreant

Rozpis cesty

 1. Krásná, rest. Rekreant, bus – 0 km
 2. Na Přelači – 1,3 km
 3. Travný, vrchol – 4,2 km
 4. Velký Travný, rozc. – 4,9 km
 5. Plato – 7,6 km
 6. Klaus – 10 km
 7. Zlatník – 11,4 km
 8. Krásná – 17 km

Doprava

Napsat komentář