Bivak na Bobku a pozorování komety Neowise

Kratší výlet z Bílé s přenocováním na Bobku. Cestou zpět spojený s návštěvou lesní obory.

Základní info

 • Délka: 8,8 km (3,2 km na Bobek)
 • Stoupání: 340 m
 • Výchozí bod: Bílá
 • Okruh

Popis trasy

Před setměním vyrážíme z Bílé po modré značce směrem na Bobek. Cesta vede lesem nahoru. Terén se střídá, chvíli kamenitou cestou, chvíli po lesní pěšince. Ke konci cesty míjíme několik chatek a jsme nahoře.

Na Bobku jsou pěkné výhledy, navíc se v okolí Bílé a Starých Hamrů nachází Beskydská oblast tmavé oblohy. Ideální podmínky pro noční pozorování hvězd.

Přestože je celkem jasno, je už kometa Neowise na ústupu a vidíme jen šmouhu, ze které podle polohy vytušíme její ohon. Marné, počkáme si až se za 7 tisíc let vrátí. Naštěstí dnes padají hvězdy, které jsou pěkně a často vidět, a tak máme náhradní program. Malé poučení pro příště – nabít foťák a naučit se fotit noční oblohu.

Ráno nás budí paprsky na slovenské straně a kromě Kysuckých Beskyd vidíme až na Malou Fatru. Chvíli se kocháme, nahříváme na sluníčku a pak vyrážíme dolů.

Cestou zpátky se nejprve držíme stejné trasy. Zhruba v půlce odbočujeme doleva na místní značení – Zbojnický chodník nebo Pašerácká stezka. Cesta vede skrze sjezdovky a občas jsou k vidění cedule s kvízem pro děti.

Dolů procházíme Obůrkou Bílá. K vidění jsou mimo jiné jeleni, daňci nebo mufloni. Nakonec přecházíme most přes Bílou Ostravici a čeká nás poslední úsek parkem do středu Bílé.

Galerie

Zobrazit celou galerii

Zajímavosti

Rozpis trasy

 1. Bíla – 0 km
 2. Rozcestí pod Bobkem – 1,6 km
 3. Bobek – 3,2 km
 4. Rozcestí pod Bobkem – 4,9 km
 5. Zbojnická cesta – 5,6 km
 6. Obůrka Bílá – 7,4 km
 7. Bílá – 8,8 km

Doprava

 • Auto – velké parkoviště v centru obce, zdarma
 • Autobus – zastávka Bílá, střed. Směr Rožnov, Prostřední Bečva, Ostravice, Ostrava, Havířov

Tipy

 • Bobek leží na státní hranici se Slovenskem. Můžete se na něj dostat z obou směrů po hřebenu

Napsat komentář