Kelčský Javorník (z Loukova do Podhradní Lhoty)

Přestože jsou dnes Hostýnské vrchy z velké části holé, některá místa si zachovávají svou krásu. Mezi ně patří i Kelčský Javorník se svými výhledy nebo zříceniny nad Podhradní Lhotou.

Základní informace

 • Délka: 14,3 km
 • Stoupání: 539 m
 • Klesání: 512 m

Popis trasy

Nahoru se vydáváme z vlakového nádraží v Loukově po zelené značce. Krátký úsek lužním lesem je brzy nahrazen pustinou po vykácených smrkových lesích. Ta se vleče podél úbočí okolních kopců, kam až dohlídneme.

Zelená nás dál vede lesní silnicí po vrstevnici. Když se dostaneme do bukového lesa začíná cesta stoupat a občas jdeme serpentinami. Na hřeben se dostáváme na Jehelníku, odkud je to už kousek na vrchol naší cesty.

Na Kelčském Javorníku (865 m) nacházíme rozhlednu a kolem plno lidí. Když vyšplháme nahoru nad stromy, otevřou se nám výhledy na všechny strany. Bohužel kvůli oparu nevidíme moc do dálky, ale tabulky s obrázky hor nám ukazují, co všechno by bylo vidět. Na Hostýnské vrchy ale vidíme dobře, hlavně na západ, kde se nachází Hostýn.

Když se pokocháme a posvačíme, vyrážíme dál po zelené dolů. Scházíme většinou listnatými lesy, které ale zanedlouho končí a opět se dostáváme na pustinu, která trvá až do našeho cíle.

Cestou dolů míjí značka dva kopečky se zříceninami Šaumburk a Nový Šaumburk (Zubříč). Na oba hrady vylezeme, ale už tu toho, kromě vyvrácených stromů, není moc k vidění. Do Podhradní Lhoty a vlakovou zastávku Rajnochovice už je to jen kousek.

Galerie

Celá galerie

Zajímavosti po cestě

Tipy

Cestu na KJ si můžete i obměnit. Jako výchozí body zvolte Chvalčov, Tesák nebo Rajnochovice.

Občerstvení

Na Kelčském Javorníku se nenachází žádná chata. V Podhradní Lhotě je možné navštívit místní hasičárnu. Hospoda u hlavní silnice je zavřená.

Rozpis cesty

 1. Loukov, vlak – 0 km
 2. U kamenného domku – 3,7 km
 3. Jehelník – 6,8 km
 4. Kelčský Javorník – 7,5 km
 5. Pod Černou bařinou – 10,1 km
 6. Šaumburk – 11 km
 7. Zubříč – 11,8 km
 8. Podhradní Lhota – 12,9 km
 9. Rajnochovice, vlak – 14,3 km

Napsat komentář