Hrad Rožnov po naučné stezce Hradisko

Bývalý hrad Rožnov se nachází na kopci Hradisko hned nad Rožnovem. Dnes je z něj zřícenina obklopená krásnou přírodou. Trasa po naučné stezce není náročná a dozvíte se plno zajímavostí.

Základní informace

  • Délka: 3 km
  • Stoupání: 145 m
  • Klesání: 145 m

Popis trasy

Nahoru ke zřícenině vyrážím z rožnovské části Bučiska. Za mostem přes Bečvu odbočuji doleva a jdu do kopce po panelovce, která se zanedlouho stáčí doprava. Na křižovatce pokračuji rovně na lesní cestu starou zarostlou alejí.

Zanedlouho mě stezka vede do prudšího kopce, až narazím na hradní příkop. Je jedno, ze které strany se na vrchol dostanu a tak jdu doprava. Příkopem brzy vyšplhám na zříceninu rožnovského hradu.

Nahoře je patrné, kde kdysi stávaly hradby. Hrad byl postupem času rozebrán rožnovskými obyvateli, jejichž domy byly do té doby dřevěné. Celé zřícenině dominuje zachovalá hradní brána.

Výhled bohužel není skoro žádný, protože všude kolem rostou stromy. Na druhou stranu jsou to právě ony, které tvoří krásu tohoto kopce. Jedna informační tabule vysvětluje proč. Les totiž žije svým životem, protože se tu netěží dřevo.

Příkopem scházím opět dolů, procházím kolem hradní studny a památní lípy. Pěšinou procházím dolů kolem lesní tůňky, až se dostanu k Bečvě. Proti proudu mě řeka vede k mostu, odkud jsem vyšel.

Galerie

Celá galerie

Zajímavosti

  • Informační tabule osvětlují místní přírodu i historii hradu.
  • Na Bučiskách hned pod Hradiskem se nacházejí skokanské můstky, jízdárna i hokejová hala.

Občerstvení

Nedaleko mostu na Bučiskách stojí hospůdka u Jasana.

Doprava

Pěšky – od rožnovského centra je to k naučné stezce Hradisko něco přes kilometr.

Napsat komentář